SRC Eğitimleri

Darıca Bulunmaz SRC Kursu SRC 1-2-3-4 Eğitimleri Vermektedir

Src 1: Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülerin alması yasal olarak zorunlu bir belge türüdür.

Src 2 Belgesi: yalnızca ülke sınırları dahilinde yolcu taşımacılığı işinde çalışacak olanların alması yasal olarak zorunlu bir belge türüdür.

Src 3 Belgesi: Uluslararası Kargo Taşımacılığı yapanların mevzuata göre almaları yasal olarak zorunlu belge türüdür.

Src 4 Belgesi: Yurtiçi kargo taşımacılığı iş kolunda çalışacaklar için alması yasal olarak zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

Fotoğraflara tıklayarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz

SRC Belgesinin Kapsamı

Src Belgesinin Kapsamı nelerdir? Ne amaçla kullanılır? Nasıl Alınır gibi sorulara Darıca Bulunmaz SRC kursu olarak sizler için yanıtladık.

4925 sayılı Kara Yolu Taşıma Kanunu ve Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgelerdir. Kendi aracı ile ticari yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşımanız değerlendirilmez, şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.

SRC tanımı çok geniş kapsamlı bir zorunluluğu ifade eder. Ticari herhangi bir işletme üzerine kayıtlı bir motorlu araç kullığınızda araca uygun src belgesi alma zorunluluğu vardır. Örnek olarak hiç yük taşımasanız bile Van tipi ufak yüklerin taşınabileceği araçları yurt içinde kullanabilmek için src 4 belgesi alma zorunluluğunuz vardır. Ya da hiç yolcu taşımasanız bile Ticari herhangi bir işletme üzerine kayıtlı bir otomobili yurt içinde kullığınızda src 2 belgesi almak zorunludur.

Darıca Bulunmaz SRC Kursumuzda eğitimlerini tamamlayan ve başarılı olan kursiyerlere, Darıca Bulunmaz SRC Kursu tarafından Yönetmeliğin 27 inci maddesi hükmü doğrultusunda Özel Mesleki Yeterlilik Sertifikası düzenlenir. Sertifika bilgileri Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına elektronik sistemle iletilir.

Başarılı kursiyerler il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenen ve il milli eğitim müdürlüğüne bildirilen tarihlerde, sınav yürütme komisyonunun gözetim ve denetiminde sınavlara alınırlar.

SRC 1 ve SRC 2 Grubu dersleri aşağıdaki gibidir;

İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Güvenliği ve Kalite Müşteri Memnuniyetiİş OrganizasyonuAracın Yolculuk Öncesi Sürüş HazırlığıYolcu Taşıma KurallarıGüvenli Sürüş TeknikleriTrafik Kuralları ve Cezalarİletişim Teknolojileri ve Harita OkumaAraç Bilgisi ve Ekonomik Araç KullanmaMesleki GelişimTrafik AdabıYolcu Taşıma(Trafik, Ulaştırma ve Turizm) MevzuatıGümrük ve Kaçakçılık MevzuatıYasal Sorumluluklar ve SigortaTrafik ve Davranış Psikolojisiİlkyardım

SRC 3 ve SRC 4 Grubu dersleri aşağıdaki gibidir;

İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Güvenliği ve Kalite Müşteri Memnuniyetiİş OrganizasyonuAracın Yolculuk Öncesi Sürüş HazırlığıYolcu Taşıma KurallarıGüvenli Sürüş TeknikleriTrafik Kuralları ve Cezalarİletişim Teknolojileri ve Harita OkumaAraç Bilgisi ve Ekonomik Araç KullanmaMesleki GelişimTrafik AdabıYolcu Taşıma(Trafik, Ulaştırma ve Turizm) MevzuatıGümrük ve Kaçakçılık MevzuatıYasal Sorumluluklar ve SigortaTrafik ve Davranış PsikolojisiİlkyardımEşya – Kargo Taşıma KurallarıEşya – Kargo (Trafik ve Ulaştırma) MevzuatıGümrük, Tır ve Kaçakçılık Mevzuatı


Hemen Arayın